Donley kicks off alpine racing season with 3 wins at Alyeska

0

The alpine ski get a wiggle oning season kicked off this weekend at Alyeska with two giant slalom the dogs Friday and one slalom race Saturday for age-group skiers.

Finnigan Donley, a first-year U-14 skier, look out overed all three boys races at the Coca-Cola Classic in Girdwood. After fascinating both of Friday’s GS titles — winning one by nearly two seconds and the other by in 1.5 seconds — Donley triumphed by an even bigger margin on Saturday.

Skiing in ruin someones superiority and pouring rain, Donley claimed the slalom title by nearly five promotes over Max Johnsen. Charley Folds, a U-12 skier, was third.

U-14 skiers Daniel Ferucci and Joseph Stahla worked 2-3 in both giant slalom races.

In the girls competition, Sophie Neuberger led the way with one win and two second-place ends.

Neuberger won the second GS race Friday after placing second to Ava Schweiger in the leading race. In Saturday’s slalom, she placed second to Brooke-Lynn Allard.

Event continues at Alyeska on Sunday and Monday when U-16 and older racers swipe over the slopes.

Jaxon Murphy negotiates a stubby gate in the Coca-Cola Classic U12 slalom Saturday at Alyeska. (Photo by Bob Eastaugh)

Jaxon Murphy rounds a stubby gate in the Coca-Cola Classic U12 slalom Saturday at Alyeska. (Photo by Bob Eastaugh)

Top 5 per Age Stratum

Giant slalom No. 1 (Friday)

U12 — 1) Allard, Madison, Alyeska Ski Order (ASC), 1:43.79; 2) Austerman, Ava, ASC, 1:46.88; 3) Boshell, Lili, ASC, 1:49.62; 4) Woodward, Lola, ASC, 1:51.95;
5) Hartman, Taylor, ASC, 1:52.81

U14 — 1) Schweiger, Ava, ASC, 1:32.38; 2) Neuberger, Sophie, ASC, 1:37.47; 3) Kragt, Abigail, ASC, 1:38.54; 4) Lantz, Georgia, ASC, 1:38.90; 5) Wilson, Sydney, ASC, 1:39.31

Complete — 1) Schweiger, Ava, ASC, 1:32.38; 2) Neuberger, Sophie, ASC, 1:37.47; 3) Kragt, Abigail, ASC, 1:38.54; 4) Lantz, Georgia, ASC, 1:38.90; 5) Wilson, Sydney, ASC, 1:39.31

U12 — 1) Langlie, Airports skycap, Alyeska Ski Club (ASC), 1:45.91; 2) Folds, Charlie, ASC, 1:50.59; 3) Sullivan, Gabriel, ASC, 1:52.35, 4) Ala, Ryder, Hilltop Alpine Channel Team (HART) 2:04.59; 5) Autrey, Dylan, ASC, 2:06.67

U14 — 1) Donley, Finnigan, ASC, 1:31.81; 2) Ferucci, Daniel, ASC, 1:33.42; 3) Stahla, Joseph, ASC, 1:34.28; 4) Bergstedt, Gunner, ASC, 1:36.02; 5) Johnsen, Max, ASC, 1:38.65

All-inclusive — 1) Donley, Finnigan, ASC, 1:31.81; 2) Ferucci, Daniel, ASC, 1:33.42; 3) Stahla, Joseph, ASC, 1:34.28; 4) Bergstedt, Gunner, ASC, 1:36.02; 5) Johnsen, Max, ASC, 1:38.65
Superhuman slalom No. 2 (Friday)

U12 — 1) Allard, Madison, Alyeska Ski Join forces (ASC), 1:43.74; 2) Boshell, Lili, ASC, 1:46.80; 3) Austerman, Ava, ASC, 1:49.68; 4) Woodward, Lola, ASC, 1:50.17; 5) Hartman, Taylor, ASC, 1:51.63

U14 — 1) Neuberger, Sophie, ASC, 1:34.51; 2) Lantz, Georgia, ASC, 1:35.30; 3) Wilson, Sydney, ASC, 1:36.92, 4) Allard, Brooke-Lynne, ASC, 1:37.78; 5) Gries, Alyssa, ASC, 1:39.76

Total — 1) Neuberger, Sophie, ASC, 1:34.51; 2) Lantz, Georgia, ASC, 1:35.30; 3) Wilson, Sydney, ASC, 1:36.92, 4) Allard, Brooke-Lynne, ASC, 1:37.78; 5) Gries, Alyssa, ASC, 1:39.76

U12 — 1) Langlie, Caretaker, Alyeska Ski Club (ASC), 1:49.13; 2) Sullivan, Gabriel, ASC, 1:49.57; 3) Folds, Charlie, ASC,1:52.41; 4) Ala, Ryder, Hilltop Alpine Step on it Team (HART), 1:59.28; 5) Connolly, John, ASC, 2:07.45

U14 — 1) Donley, Finnigan, ASC, 1:29.89; 2) Ferucci, Daniel, ASC, 1:31.81; 3) Stahla, Joseph, ASC, 1:33.71; 4) Bergstedt, Gunner, ASC, 1:35.45; 5) Horrigan, James,1:36.40

Blanket — 1) Donley, Finnigan, ASC, 1:29.89; 2) Ferucci, Daniel, ASC, 1:31.81; 3) Stahla, Joseph, ASC, 1:33.71; 4) Bergstedt, Gunner, ASC, 1:35.45; 5) Horrigan, James,1:36.40

Saturday slalom

U12 — 1) Austerman, Ava, Alyeska Ski Bludgeon (ASC), 1:49.74; 2) Allard, Madison, ASC, 1:49.93; 3) Adkins, Alise, ASC, 1:53.44; 4) Hartman, Taylor, ASC, 1:56.53; 5) Rogers, Emma, ASC, 1:58.86

U14 — 1) Allard, Brooke-Lynne, ASC, 1:32.86; 2) Neuberger, Sophie, ASC, 1:36.64; 3) Gries, Alyssa, ASC, 1:39.31; 4) Wilson, Sydney, ASC, 1:39.32; 5) Lukes, Lucy, ASC,1:46.66

Comprehensive — 1) Allard, Brooke-Lynne, ASC, 1:32.86; 2) Neuberger, Sophie, ASC, 1:36.64; 3) Gries, Alyssa, ASC, 1:39.31; 4) Wilson, Sydney, ASC, 1:39.32; 5) Lukes, Lucy, ASC,1:46.66

U12 — 1) Go to the walls, Charlie, Alyeska Ski Club (ASC), 1:45.54; 2) Murphy, Jaxon, ASC, 1:47.39; 3) Sullivan, Gabriel, ASC, 2:07.59; 4) Autrey, Dylan, ASC, 2:11.59; 5) Connolly, John, ASC, 2:15.95

U14 — 1) Donley, Finnigan, ASC, 1:29.08; 2) Johnsen, Max, ASC, 1:34.00; 3) Lentfer, Sloan, ASC, 1:47.28; 4) Deschamps, Ryder, ASC, 1:49.97; 5) Bergstedt, Gunner, ASC, 1:50.88

All-inclusive — 1) Donley, Finnigan, ASC, 1:29.08; 2) Johnsen, Max, ASC, 1:34.00; 3) Folds, Charlie, ASC, 1:45.54 ; 4) Lentfer, Sloan, ASC, 1:47.28; 5) Murphy, Jaxon, ASC, 1:47.39

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *